PORTUGALIA
9 DNI
Opis:

 WYCIECZKA OBJAZDOWA - PORTUGALIA

LIZBONA – FATIMA- COIMBRA – PORTO – COIMBRA – TOMAR - BATALHA – ALCOBACA – NAZARE - SINTRA - OBIDOS
DZIEŃ 1 WARSZAWA – LIZBONA - FATIMA
Zbiórka uczestników pielgrzymki na lotnisku w Warszawie. Nocny przelot do Lizbony.
DZIEŃ 2 FATIMA
Po przylocie transfer do hotelu w Fatimie. Śniadanie. Po śniadaniu czas na odpoczynek I aklimatyzacje. Około południa udamy się na spacer do Sanktuarium gdzie zobaczymy najważniejsze miejsca związane z objawieniami Fatimskimi a także zwiedzimy Bazylikę MBR. Następnie udamy się do pobliskiego parku oraz przejdziemy się uliczkami miasta tak by każdy mógł poznać uroki tej niewielkiej portugalskiej miejscowości. Czas zwiedzania Sanktuarium – godzina, czas zwiedzania miasta – godzina. Pobyt w Fatimie - nawiedzenie Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Czas wolny. Obiadokolacja i nocleg. 
DZIEŃ 3 QUELUZ – SINTRY – CABO DA ROCA
Po śniadaniu przejazd do Queluz (czas zwiedzania 1,5 h), gdzie znajduje się Pałac Królewski – XVIII-wieczna budowla będąca wzorcowym przykładem architektury rokoko w Portugalii. Pałac powstał w latach 1747 – 1752, jako rezydencja letnia króla Dom Pedro de Braganca i jego późniejszej żony Marii I. Rezydencją pałacowo - ogrodową w Queluz zaprojektował Mateusz Vincente de Oliveira. Fundusze na budowę pochodziły z odkrytego przez Portugalczyków brazylijskiego złota. W 1794 roku pałac stał się rezydencją rodziny królewskiej (dotychczasowa rezydencja Pałac Ajuda spłonął). Do barokowo-rokokowej budowli w latach 1758 – 1760 dodano od strony ogrodu dwa skrzydła boczne zaprojektowane przez francuskiego artystę Jeana-Baptistę Robilliona. Zwiedzanie Pałacu, następnie przejazd na zwiedzanie portugalskiego Wersalu czyli Sintry. Miasteczko to leży na zalesionych wzgórzach, a jego główne atrakcje to bajkowy Palacio da Pena i Castelo dos Mouros (zamek Maurów). Palácio da Pena (czas zwiedzania 1,5 h) budowany został w latach 1839-1850. Stanął na miejscu XV-wiecznego klasztoru Hieronimitów. Pomysłodawcą założenia był urodzony w Wiedniu Ferdynand von Sachsen-Coburg – mąż portugalskiej królowej Marii II, a jego twórcą niemiecki baron Wilhelm von Eschweg. Pałac wygląda jak zlepek wielobarwnych wieżyczek, kopułek, balkoników i przesadzonych ozdób. Według opinii wielu osób jest kwintesencją portugalskiego kiczu. Uderza tu nieprawdopodobna ilość misternie zaprojektowanych drobnych detali, bajkowe kafelki, liczne smoki oraz straszny potwór morski strzegący Łuku Trytona. Pałac stoi na szczycie wzgórza, z którego rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki. Zwiedzanie, Pałac Pana, Park, Taras widokowy, Po wizycie w najbardziej na zachód wysuniętym punkcie Europy, Cabo da Roca (postój 30 min.). Powrót do Fatimy. Obiadokolacja i nocleg.
 DZIEŃ 4   BATALHA – ALCOBACA - NAZARE
Po śniadaniu zwiedzimy w Batalha (czas zwiedzania 1 h) - klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej jeden z najpiękniejszych w Portugalii późnogotyckich zabytków. Czas wolny w Batalha – 30 min. Przejazd do Alcobaca (czas zwiedzania 1 h) – miasta słynącego ze swojego cysterskiego klasztoru. Jest to jeden z najlepiej zachowanych przykładów architektury gotyckiej. Monumentalne rozmiary klasztoru odzwierciedlają ważną rolę, jaką zakon odegrał w pierwszych latach formatowania się państwowości w Portugalii. 10 km stąd w Nazare rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Ocean Atlantycki. Nazare pozostaje nadal tradycyjną wioską rybacką. W drodze powrotnej zatrzymamy się w dużym sklepie z pamiątkami, gdzie znajduje się największy wybór pamiątek świeckich portugalskich jak i religijnych, związych z Fatima. Możliwa także degustacja wina – (spędzimy tu 1 h). Odwiedzimy Sanktuarium w Nazare – czas zwiedzania 30 min. Następnie udamy się na taras widokowy, gdzie będzie czas wolny ok. 30 min. Powrót do Fatimy na obiadokolację i nocleg.
 

DZIEŃ 5   PORTO
Śniadanie. Zwiedzanie Porto, drugiego pod względem wielkości i roli gospodarczej miasta Portugalii. Miasto znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO dzięki zachowaniu oryginalnej architektury. Odwiedzimy Katedrę Wniebowzięcia NMP (30 min.). Następnie przejście na Most luisa II – 15 min, później Plac Republiki – 15 min, Dworzec Joao Bento – 5 min. Kolejnym punktem program jest
panoramiczny przejazd przez miasto – 1h. Następnie udamy się do dzielnicy Ribeira - 30 min. oraz
dzielnicy Vila Nova de Gaia – 2h. Później udamy się na rejs statkiem - 45 min. Zatrzymamy się również na degustację wina (30 min.). Czas wolny. Powrót do Fatimy na obiadokolację i nocleg. 
DZIEŃ 6  TOMAR - COIMBRA
Śniadanie. Wizyta w Tomar. Zamek krzyżowców (zwiedzanie 1-1,5 h) - templariuszy oraz wizyta w miasteczku. Odwiedzimy także najstarszą Synagogę na półwyspie Iberyskim pochodzącą z XII wieku (zwiedzanie 30 min.). Czas wolny w Tomar - 30 min. Następnie przejazd do Coimbry - historycznej stolicy Portugalii, z założonym w 1290 r. uniwersytetem, ze słynną barokową Biblioteką Joanina (zwiedzanie 1 h). Zwiedzanie klasztoru karmelitanek – ok. 30-45 min., w którym mieszkała siostra Łucja. Obiadokolacja i nocleg. 
DZIEŃ 7 PENICHE - OBIDOS
Śniadanie. Wyjazd na plaże do Peniche, miasteczko rybackie na skale – spacer oraz czas wolny 1 h. Następnie przejazd do Obidos - średniowieczne miasteczko słynące nie tylko pięknymi widokami, ale także wspaniałą historią – spacer 1 h. Później udamy się na Zamek – zwiedzanie 30 min. Czas wolny w Obidos ok. 1 h. Obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ 8 LIZBONA
Śniadanie. Wyjazd na taras widokowy z pomnikiem Chrystusa Króla – czas wolny 30 min. Całodzienne zwiedzanie najciekawszych zakątków Lizbony tj.: Alfama – najstarsza dzielnica miasta – 30 min., Zamek Św. Jerzego – zwiedzanie 1 h, Wieża Betlejemska, plac Rossio – zwiedzanie + czas wolny 1,5 h, Wieża Betlejemska – 30 min, Pomnik odkrywców 30 min, Klasztor Hieronimitów – 30 min. Obiadokolacja. Wieczorem transfer na lotnisko, wylot do Warszawy.
DZIEŃ 9
Przylot do Polski we wczesnych godzinach rannych.

Zakwaterowanie:
  •  
Cena obejmuje:

 Przelot liniami lotniczymi Wizzair;  Transport komfortowym busem/autobusem; 7 noclegów – Hotel 3*** w pok. 2-os.;
Wyżywienie: śniadania, obiadokolacje;Ubezpieczenie KL, NNW, bagaż;Zestawy Tour Guide;realizacja programu

Cena nie obejmuje:

Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji;
Ubezpieczenia od chorób przewlekłych;